Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Brosch 9344413



*

nr 934 4413


Brosch

Silver, bergkristall, 30-tal


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 januari 2015
kl 19:46:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/1 19:41:32 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • 12 jan

e-auktion

Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.

Läs mer om e-auktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergkristall brosch silver smycken vintage ädelmetall
  • 7169 Brosch
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:34
  • 7165 Brosch
    18k guld, omarbetad. Längd: 3,5 cm, vikt: 1,9g brutto
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:24
  • 7171 Brosch
    Camé, 18k guld, 1954. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 10g
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:38
  • 7178 Broscher
    2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:36
  • 7176 Collier
    + brosch, 2 delar, granater, modell äldre. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:19




Ladda ner broschyr